
Pierwsza mapa ukazuje przeciętny poziom IQ w krajach - wyniki pochodzą ze standardowych testów do oceny inteligencji. Wciąż nie do końca wiadomo, dlatego poziom IQ tak bardzo różni się na całym świecie- teorie wahają się od wpływu czynników środowiskowych na wpływy genetyczne.
CZY WIESZ ŻE?
Singapur osiągnął najwyższy poziom IQ ze średnią 108.

Ta mapa chyba nie potrzebuje zbytniego tłumaczenia :)
CZY WIESZ ŻE?
Szwajcaria i Watykan są jedynymi krajami z flagami w kształcie kwadratu.

Urlop macierzyński i wychowawczy to gorący temat w tych czasach, zarówno pod względem długości, jak i rozróżnienia między urlopem dla ojca i matki. Mapa ta pokazuje jak wygląda kwestia długości płatnego urlopu na świecie.
CZY WIESZ ŻE?
USA jest jednym z 8 państw bez płatnego urlopu macierzyńskiego.

Choć wszyscy wiemy, że Azja jest bardzo gęsto zaludniona, to ta prosta mapa jasno ilustruje i daje nam do zrozumienia, jak bardzo posunięta jest ta kwestia.
CZY WIESZ ŻE?
Makau jest najbardziej zaludnionym krajem na świecie, zaraz za nim znajduje się Monako.

Ta zaskakująca i ciekawa mapa korzysta z danych Światowego Forum Ekonomicznego, by ocenić jak bardzo mile widziani są zagraniczni turyści w różnych krajach. Informacje zebrane zostały z pomocą prostej ankiety, w której ludzie odpowiadali po prostu: "Jak mile widziani są zagraniczni goście w twoim kraju?"
CZY WIESZ ŻE?
Według danych najbardziej otwartymi na cudzoziemców krajami są Islandia, Nowa Zelandia i Maroko.

Skandynawia i północna Europa stoją w czołówce na tej mapie z 2013 roku pokazującej szacunek dla wolności mediów. Zdecydowanie chcielibyśmy zobaczyć więcej białych miejsc na tej mapie!
CZY WIESZ ŻE?
Finlandia jest krajem mającym największy szacunek do wolności prasy- i to już 3 rok z rzędu!

Ciemnozielone miejsca na tej mapie wskazują na najbardziej bujne w roślinność miejsca, blade zaś miejsca w nią ubogie- czy to z powodu urbanizacji, śniegu, suszy czy powierzchni skalnych.
CZY WIESZ ŻE?
Ta niesamowita mapa powstała dzięki danych z maszyny na pokładzie satelity NASA/NOAA Suomi NPP.

Mapa ta pokazuje konsumpcję kawy rocznie (w kilogramach) per capita. Od kryzysu gospodarczego w 2007 roku globalny trend spożycia kawy rośnie.
CZY WIESZ ŻE?
Przeciętnie każdy człowiek rocznie spożywa 1,3kg kawy!

Ostatnia, ale nie najmniej ważna, ta artystyczna kreacja przedstawia każdy z krajów świata przy użyciu jego nazwy, ukształtowanej tak, by być geograficznie poprawną. Mądre i ładne!