Pamiętacie chłopaków z tego zdjęcia? Jeden z nich pomógł w wystrzeleniu Falcona

5
Jedną z naszych narodowych cech jest duma z tego, że jakiś Polak brał udział w jakimś ważnym wydarzeniu. Teraz mamy więc jeszcze większy powód do radości z sukcesu Elona Muska.


Zdjęcie, które później stało się memem, zostało zrobione w 1997 roku podczas Olimpiady Matematycznej w Zwardoniu. Chłopaki z imprezy informatyków robią dziś karierę.

Tomasz Czajka - drugi z lewej - pracuje w firmie Space Exploration Technologies Corporation, znanej jako SpaceX. Odpowiadał za oprogramowanie używane podczas lotu rakiety Falcon. Mężczyzna wcześniej pracował m.in. dla Google.

O sprawie poinformowało na Twitterze Centrum Projektów Polska Cyfrowa, co zaraz podchwyciły media w całej Polsce. Czekamy na pierwsze wywiady z panem Tomaszem!Przypominamy: 6 lutego sukcesem zakończyła się próba wystrzelenia rakiery Falcon Heavy. Udało się wynieść na orbitę rakietę z czerwoną Teslą służącą za balast. Udało się również "odzyskać" 2 akceleratory bocznych, które wylądowały na przylądku Canaveral. Trzeci i główny akcelerator niestety nie wylądował na platformie na Oceanie Atlantyckim. To i tak ogromny sukces: cała operacja kosztowałą 90 mln dolarów - to znacznie mniej, niż dotychczasowe loty. Lot testowy był kolejnym elementem przygotowań do podróży na Marsa, którą to Elon Musk zapowiedział na 2022 rok.
0.033447980880737