W piątek. 25.04.2025 około godz. 18:30 doszło do wypadku na skrzyżowaniu ulic Pułtuskiej, Graficznej i Sikorskiego w Wyszkowie.
26-letni kierowca ciężarówki scania potrącił 8-letniego chłopca, który przejeżdżał rowerem przez przejście dla pieszych.
Na miejscu interweniowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe; dziecko trafiło do szpitala z poważnymi obrażeniami.
Kierowca był trzeźwy, a przejście było oznakowane i wyposażone również w drogę dla rowerów.

Fot. Policja Wyszków
Art. 2 pkt 18 ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Pieszy – osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami, a także osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, inwalidzki lub podręczny, osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim oraz dziecko do lat 10 kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej."
Art. 43 PoRD: "Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi publicznej wyłącznie pod opieką osoby, która osiągnęła co najmniej 10 lat."
Art. 26 PoRD: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych oraz wchodzącemu na to przejście."
Art. 27 PoRD: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem znajdującemu się na przejeździe."
A) Chłopiec, jako osoba poniżej 10 roku życia kierująca rowerem, był traktowany jak pieszy na przejściu dla pieszych i miał bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami.
B) Ponieważ chłopiec samodzielnie przejeżdżał rowerem przez przejście dla pieszych (bez opieki osoby dorosłej), nie miał pierwszeństwa przed nadjeżdżającą ciężarówką.
C) Gdyby chłopiec znajdował się na przejeździe dla rowerzystów, miałby pierwszeństwo przed pojazdami znajdującymi się na jezdni.
D) Dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem jest zawsze traktowane jako pieszy i ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych.
E) Przepisy są niejednoznaczne. Sąd orzeknie.