Nieprzyjemny zapach po operacji powiększenia pośladków? Pacjentka zdecydowała się na odwrócenie zabiegu.

3

Jak podają specjaliści, nieprzyjemna woń po BBL może mieć różne przyczyny – od martwicy tłuszczu po niedostateczną higienę w okresie rekonwalescencji. Dr Eric Anderson z kliniki Impressions Face + Body w Chicago potwierdza: „Zapach po BBL to nie mit”.

Jedną z przyczyn problemu jest wstrzykiwanie zbyt dużej ilości tłuszczu, co może prowadzić do niedostatecznego ukrwienia i w efekcie obumierania przeszczepionej tkanki. To z kolei może powodować zakażenia, konieczność leczenia antybiotykami, a czasem nawet hospitalizację.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej ostrzega, że poza nieprzyjemnym zapachem pacjenci mogą doświadczać takich objawów jak: krwawienie, obrzęki, drętwienie, blizny, a także trudności z gojeniem się ran.
Niektórzy lekarze wskazują także na problem z codzienną higieną po zabiegu: zwłaszcza w kontekście korzystania z toalety. Jak zauważa chirurg plastyczny dr Roger Tsai, „dotarcie do odpowiednich miejsc staje się znacznie trudniejsze, gdy objętość pośladków się zwiększa”.

Serwis GetSnatched, zajmujący się chirurgią estetyczną w Miami, przyznaje, że wiele pacjentek jest zaskoczonych „nietypowym, stęchłym zapachem”, który pojawia się w trakcie gojenia. Ich zdaniem, jest to zazwyczaj przejściowe i niegroźne. Jednak nie wszystkie przypadki kończą się szczęśliwie.

Użytkowniczka TikToka prowadząca konto Gen X Magical opowiedziała swoją historię – przez rok walczyła z intensywnym zapachem i sączącym się płynem z ran pooperacyjnych. W końcu zdecydowała się na odwrócenie efektów BBL.  - To nie zapach ciała. To zapach ran, które się nie goją – mówiła. Jej zdaniem, wydzielina była tak silna, że przesiąkała bieliznę i pościel.

To jednak nie jedyne zagrożenie. Z danych opublikowanych w cyfrowym archiwum National Library of Medicine wynika, że choć poważne powikłania są rzadkie, to jedno na 20 000 powiększeń pośladków kończy się śmiercią pacjenta.

Między 2015 a 2019 rokiem liczba wykonywanych zabiegów wzrosła aż o 90%. Po pandemii COVID-19 popyt na BBL ponownie wzrósł. Dr David Sieber, chirurg z San Francisco, tłumaczy to faktem, że po zniesieniu ograniczeń podróżniczych ludzie chętniej odwiedzają ciepłe miejsca i chcą dobrze wyglądać w kostiumach kąpielowych.




0.059279918670654